נספח הכרת מכשירי מדידה חלק א

מתוך מעבדת מבוא בחשמל
גרסה מתאריך 06:45, 26 באוקטובר 2018 מאת Roipi (שיחה | תרומות)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שנאי עצמי (וואריאק) ושנאי בידוד

איור 1: שנאי עצמי (וואריאק)
איור 2: שנאי בידוד, בעל יחס השנאה של 1:1

וואריאק חד-פאזי: הוואריאק הינו שנאי עצמי ניתן לשינוי. באופן פשטני ניתן להתייחס אליו כאל מחלק מתח השראתי, כפי שרואים באיור 1.

בחיבור תקני, הדק מס' 1 מחובר למוליך הפאזה של ההזנה החשמלית והדק 2 למוליך האפס (ניוטרל). טעות אנוש עלולה לגרום להפוך חיבורים 1 ו-2 ובמצב זה, המעגל המוזן מהוואריאק נמצא במתח של 220V. לכן יש להימנע ממגע במעגל הניזון מוואריאק, אפילו אם מתח V0 הינו אפס. כדי למנוע את סכנת ההתחשמלות נוהגים לפעמים לחבר את הוואריאק דרך שנאי בידוד, כפי שרואים באיור 2.

מטרת שנאי הבידוד הינה לבודד את היציאה מהכניסה, כלומר להציף את המעגל. לדוגמא: באיור 2 רואים מחולל אותות מוארק מחובר בכניסת השנאי, ואילו ביציאת השנאי נקבל את אותו מתח AC כבכניסה (יחס ההשנאה הינו 1:1), אולם לא יהיה כל קשר גלווני בין המוצא והכניסה.


רוב מכשירי המדידה במעבדה מוארקים לאדמה ויתכן מצב שבו בטעות יקוצר רכיב או ענף במעגל, אולם אם "נציף" את המעגל הרי שאפשרות של קיצור מעגל בטעות היא נדירה יותר.


לשים לב! בעבודה עם שנאי בידוד המבודד את כניסת ה-220V מהמעגל אין הגנה מפני התחשמלות ע"י מפסק הפחת.


במעבדה קיימים שני סוגי שנאים. שני השנאים יכולים לתפקד כשנאי בידוד:

  1. שני אחד הוא בעל יחס השנאה של 1:1 ותגובת תדירות טובה בתחום רחב של תדרים וישמש לבידוד מעגלי מדידה מהמחולל או ממכשיר מדידה ולכן יכונה - שנאי בידוד.
  2. השנאי השני מותאם לעבודה בתדר 50Hz ומסוגל להעביר הספקים גבוהים יותר מהשנאי הראשון. שנאי זה יכונה שנאי הספק וישמש לבידוד מקור הזנה (50Hz מתח נמוך) ממעגלי המדידה.