מעבדת מבוא בחשמל

מתוך מעבדת מבוא בחשמל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קורס מספר 361.1.2063

אחראי: ישראל בויום

מלבד הניסוי הראשון ב-Spice כל שאר השיעורים מתבצעים במעבדת חשמל:

בניין 33
קומה 2
חדר 228

1 לכל מאן דבעי

אתר זה ניתן לעריכה באותה הקלות כמו ויקיפדיה, אתר זה הוקם ע"י סטודנטים למען הסטודנטים (כולל עוזרי ההוראה), אנא עזרו לעדכן אתר זה כיוון שיש בו כרגע רק 51 משתמשים רשומים ו-55 דפי-ערכים (מתוכם רק 41 ערכים תקניים בעלי קישורים פנימיים).

לעריכת דפים חובה להירשם בעזרת חשבון הדוא"ל האוניברסיטאי אשר מסתיים ב-bgu.ac.il ואצל הסטודנטים זה צריך להסתיים ב-post.bgu.ac.il, החשבון חייב להיות חשבון גוגל.

הערה: מי שאינו מעוניין לערוך את האתר מוזמן לרשום לפחות דברים בדף-השיחה (בטאבים למעלה בצד ימין), לעזרה ניתן לפנות לערך דף שיחה בויקיפדיה.

2 הוראות ונהלים

נא לעיין במסמכים הבאים:

 1. הוראות המעבדה - תקציר ההוראות, לקרוא ולהפנים.
 2. הוראות עבודה במעבדה - פירוט הוראות בטיחות ואופן הכנת הדוחו"ת.
 3. תוכנית העבודה למעבדת מבוא - כדי לדעת מתי כל ניסוי מתרחש בהתאם למספר-הזוג שלכם.
 4. מעבדת מבוא בחשמל - סילבוס ומועדי השיעורים בקובץ הקורסים האוניברסיטאי.


עבור מתרגלים:

3 מדיניות חלוקת הציונים

הציון הסופי של המעבדה נקבע עפ"י החלוקה הבאה:

 1. 0% - דו"ח מכין - לא מקבל ציון אמנם אך חובה להגישו במודל לפני המעבדה, אחרת עלול לרדת מציון הביצוע על אי-הגשה.
 2. 40% - בוחן כניסה - במשך 15 הדקות הראשונות של המעבדה, מתבצע במחשב במודל (חובה לדעת את שם המשתמש והסיסמא שלכם! או לשחזר את הפרטים לפני הבוחן במקרה ושכחתם), וצריך לעבור אותו עם ציון של לפחות 50. זהו בוחן בחומר-סגור ורצוי להביא מחשבון, בנוסף אציין שאין הארכה גם לבעלי אישור. כיוון שאין מספיק מחשבים במעבדה חלק מהנבחנים יבצעו את הבוחן במעבדה מספר 222 אשר נמצאת כמה חדרים לפני המעבדה שלנו (228), כמו-כן במקרים בהם גם זה לא יעזור - ניתן לעשות את הבוחן עם מחשב-אישי נייד ואסור לעשות את הבוחן בטלפון-הנייד (למרות שזה אפשרי).
 3. 40% - ביצוע המעבדה - סיום כל הניסויים, הבנה של הניסוי, התנהלות תקינה, סדר, החזרת כל הציוד והחוטים למקום (במקרה האחרון עלול לרדת ציון עבור כל הסטודנטים יחד).
 4. 20% - דו"ח מסכם - צריך להגיש במודל עד שבוע לאחר הניסוי.
 • הערה: מאחר ויש 10 ניסויים בקורס, זה אומר שכל מעבדה שוות-ערך ל-10 נקודות מהציון-הסופי, אם לדוגמא המתרגל נתן לכם 87.5 בציון-הביצוע ו-75 בדו"ח-המסכם - זה אומר שהמתרגל הוריד בסה"כ נקודה אחת בודדת מהציון הסופי על סמך שיקולו-האישי (דיעה-משוחדת/קדומה אינה יכולה להשפיע על ציון הבוחן כיוון שהוא ניתן ע"י המחשב).

4 ניסויים

ישנם 10 ניסויים בקורס, כלומר סך של 11 מפגשים.

שיעור ראשון יהיה שיעור קצר של כחצי שעה בו ינתן הסבר כללי על המעבדה, הוראות ונהלים, כמו-כן תתבצע חלוקה לזוגות - חשוב לזכור את מספר הזוג כדי לדעת את סדר הניסויים בהתאם לתוכנית-העבודה.

שיעור שני יהיה על Spice במעבדת מחשבים כלשהי, תינתן הודעה על כך בתחילת הסמסטר.

שיעורים שלישי ורביעי יהיו חלק א' וחלק ב' של ניסוי 1 בהתאמה.

וכל שאר הניסויים לא יתבצעו לפי הסדר המספרי שלהם כיוון שאין מספיק מכשירים ייעודיים בכדי שכל הסטודנטים יוכלו לבצע את כל הניסויים במקביל.

הערה חשובה: רצוי לשלוח הודעה לסטודנטים לאחר סיום ניסוי 1ב' כדי להזכיר להם שהחל משבוע הבא הניסויים לא ייתבצעו לפי הסדר - תמיד יש כמה זוגות שהתבלבלו ולמדו לניסוי 2 במקום לניסוי הבא שצריך להתבצע אחרי ניסוי 1ב'

עשרת הניסויים במעבדת מבוא בחשמל
מספר שם ומידע נוסף קבצים קישור ישיר לחוברת המעבדה שאלות לדוגמא
0 ספייס מסמכי ניסוי 0 חוברת ניסוי ספייס שאלות לדוגמא ספייס
1א' הכרת מכשירי מדידה חלק א מסמכי ניסוי 1 חוברת מכשירי מדידה - חלק א' שאלות לדוגמא הכרת מכשירי מדידה א
1ב' הכרת מכשירי מדידה חלק ב מסמכי ניסוי 1 חוברת מכשירי מדידה - חלק ב' שאלות לדוגמא הכרת מכשירי מדידה ב
2 מעגלים בזרם חילופין מסמכי ניסוי 2 חוברת מעגלים בזרם חילופין שאלות לדוגמא מעגלים בזרם חילופין
3 מעגלי תהודה מסמכי ניסוי 3 חוברת מעגלי תהודה שאלות לדוגמא מעגלי תהודה
4 מדידות בשנאי הספק מסמכי ניסוי 4 חוברת מדידות בשנאי הספק שאלות לדוגמא מדידות בשנאי הספק
5 תופעות מעבר מסמכי ניסוי 5 חוברת תופעות מעבר שאלות לדוגמא תופעות מעבר
6 רשתות תלת פאזיות מסמכי ניסוי 6 חוברת רשתות תלת פאזיות שאלות לדוגמא רשתות תלת פאזיות
7 מעגלים צמודים מסמכי ניסוי 7 חוברת מעגלים צמודים שאלות לדוגמא מעגלים צמודים
8 מעגלי יישור וסינון מסמכי ניסוי 8 חוברת מעגלי יישור וסינון שאלות לדוגמא מעגלי יישור וסינון
 • חלק מהניסויים דורשים משמעת עצמית כדי להספיק לסיים אותם בזמן, להלן כמה עצות:
  1. להגיע כמה דקות לפני הבוחן ולקחת את הציוד לניסוי מהמחסן.
  2. לתפוס את המקומות המתאימים לניסוי מההתחלה במקום אחרי זה לעשות כסאות מוזיקליים, ניסויים 4 ו-6 (ולפעמים גם 8 במידה ולא מתנגש עם 6) למשל יכולים להתבצע רק בעמדות הקדמיות בצד של הדלת כי רק שם יש את הרמ"ס של תבור ואת מדי-ההספק. בנוסף בדר"כ עוזרי ההוראה רושמים על הלוח את סידור הישיבה בהתאם למספרי הזוגות (לכן רצוי לזכור את מספר הזוג שלכם).
  3. להדליק את המחשב של העמדה - זה עלול לקחת אפילו 10 דקות (במידה והמחשב עסוק בעדכוני תוכנה), להיכנס למודל לבוחן המתאים (ניתן למצוא אותו במודל בצד ימין למעלה תחת אירועים קרבים) ולהיות מוכנים מול העמוד של סיסמת הכניסה לבוחן - חלק מעוזרי-ההוראה לא יתחילו את הבוחן עד שכל הנבחנים יהיו מוכנים יחד.
  4. אחרי שהסתיים הבוחן לא לבזבז יותר מדי זמן על לנסות להבין היכן טעיתם ולהתחיל להתדיין עם עמיתי-ההוראה בנושא כיוון שהזמן במעבדה מאוד יקר, לכן רצוי לעשות זאת לאחר השיעור - הבוחן שמור במודל ואין הגבלה בצפייה בו.
  5. בזמן הניסוי לא להתעכב על חישובים יותר מדי, לפעמים אנשים יושבים במשך 10 דקות לחשב משהו שהם יכולים לעשות לאחר השיעור במקום להקדיש את זמן המעבדה כדי לסיים את כל הניסויים, או במקרה שיש למלא טבלה עם חישובים - רצוי לעשות זאת באקסל בזמן המעבדה אשר יחשב בצורה אוטומטית הכל כדי לוודא שאכן תוצאות הניסוי נכונות.
  6. אנשים שהגיעו לאחר שהבוחן התחיל (כי הם התעוררו מאוחר, כי היה תור ארוך בכניסה לאוניברסיטה, כי היתה שביתה ברכבת) יעכבו את כולם כיוון שיסיימו אחרי כולם, אנשים שסיימו את הבוחן 2 דקות לפני הזמן והחליטו לצאת להפסקת-סיגריות של 10 דקות גם עלולים לעכב את ההדרכה שלפני המעבדה.

5 מיכשור במעבדה

להלן רשימת המכשירים והציוד במעבדה.

 • כל שאר המכשירים והציוד נמצאים במחסן-הציוד.