פירוק שיתוף במקרקעין ותביעות נגד עו"ד

פירוק שיתוף

שותפות היא צורה של התאגדות משפטית בין מספר בני אדם אשר אינם מאוגדים באופן אחר (כמו חברה בע"מ). לדוגמה, כאשר למקרקעין ישנם מספר בעלים. שיתוף במקרקעין יכול להיות מכוח ירושה, דירת בני זוג נשואים או שיתוף מרצון.
השיטה המשפטית במדינת ישראל, כמו גם במדינות רבות אחרות, מעודדת פירוק שיתוף במקרקעין, הואיל והשיתוף עלול להכביד על פיתוח המקרקעין ולהנציח מחלוקות וסכסוכים. לפיכך, סעיף 37 (א) לחוק המקרקעין קובע: כל שותף במקרקעין משותפים זכאי בכל עת לדרוש פירוק השיתוף.
משרד עורכי הדין אבנר שטמר מטפל בתביעות לפירוק שיתוף בבית המשפט בין בני זוג, יורשים ושותפים. המשרד מתחזק פורום לשאלות ותשובות בנושא כגון:

שאלה: האם פירוק שיתוף בזכויות במושע הוא פירוק שיתוף במקרקעין שהסמכות היא להית משפט שלום ?
תשובה: נושאים של שימוש וחזקה במקרקעין הם בסמכות בית משפט השלום. לפיכך, תביעות לפירוק שיתוף מוגשות בדרך כלל לבית משפט השלום. רוב התביעות לפירוק שיתוף הן תביעות לפירוק שיתוף של זכויות במושע, הואיל ואם יש חלוקה לתתי חלקות (ואין מושע) אין צורך בפירוק שיתוף. ישנם מקרים מיוחדים ויוצאים מן הכלל, לכן כדאי לבחון כל מקרה לגופו.

רשלנות מקצועית של עו"ד

עו"ד שטמר מייעץ ומייצג נפגעים מרשלנות מקצועית של עורכי דין. יעוץ בשאלה האם עורך הדין שטיפל בלקוח התרשל, כולל הגשת תביעות בשם לקוחות כנגד עו"ד שהתרשלו לפיצוי בגין הנזקים שנגרמו ללקוחות.
לדוגמה: תביעת רשלנות של עו"ד על סך 145,180 ₪ שהוגשה ע"י המשרד (בשם לקוח):
עפ"י הנטען בכתב התביעה, עו"ד ד.ת. ייצג את הלקוח בעניין תאונת דרכים שהייתה גם תאונת עבודה, אך לא יידע את הלקוח במועד המתאים על זכויותיו לקבל גמלת נכות מהמוסד לביטוח לאומי, ובכך גרם להפסד זכויותיו של הלקוח עקב התיישנות בקשתו לקבלת גמלת הנכות.
כמו בנושא של פירוקי שיתופים, הפורום באתר מספק מענה גם לשאלות בנושא הרשלנות המקצועית. להלן דוגמאות:

שאלה: עורך הדין שלי פישל, והייתי רוצה להגיש נגדו תלונה בלשכת עורכי הדין. האם אפשר לעשות את זה? איך? האם זה ישפיע על אותו עו"ד בצורה כלשהי?
תשובה: אם נגרם לך נזק כספי, עדיף לתבוע את עורך הדין. אם לא נגרם לך נזק כספי, אפשר להגיש תלונה במכתב ללשכת עורכי הדין. הגשת תלונה מטילה מעמסה על עו"ד הנאלץ להתגונן בפניה. אם יורשע ע"י מוסדות לשכות עו"ד, יהיה צפוי לעונשים.

שאלה: לאחר הגשת תלונה בכתב ללשכה, מוסדות הלשכה יבררו את העניין עם עורך הדין ואם ימצאו לנכון יטילו עליו עונשים. האם עונשים אלו עשויים להיות חיוב עורך הדין לפצות אותי כספית? או האם אלו בד"כ עונשים "פנימיים" שבין עורך הדין ללשכה?
תשובה: העונשים שלשכת עורכי הדין יכולה להטיל על עורכי דין אינם כוללים פיצוי כספי ללקוח. הדרך לזכות בפיצוי כספי היא הגשת תביעה נגד עורך הדין.חזרה